Wheat Straw Bowl
Wheat Straw Bowl
Themes: Trade Show, Travel, Light, Camping, Company Picnic
| Quantity: | 200 | 500 | 1000 | 3000 | 5000 |
| Price(C): | $2.24 | $1.95 | $1.83 | $0.89 | $0.77 |
- Item# JGP-G012
- Availability: In Stock
Made from natural non-toxic wheat straw fiber, free from plastics or harmful chemicals. Create a healthy and environmentally friendly dining experience for your family with these beautiful and sustainable tableware. Very suitable for daily use and will not easily break like ceramic substitutes. Our straw bowls can be used in dishwashers, making them easy to clean and reducing your kitchen chores. Their temperature resistance is as high as 248 degrees Fahrenheit (120 degrees Fahrenheit), making them an ideal choice for your daily meals and snacks. Lightweight and easy to carry, it is an excellent eco-friendly gift choice for nature enthusiasts.The price for quantities of 3000 pcs and above is based on sea transportation, and we also provide rush services.
| Product Detail | |
| Material | wheat,plastic |
| Production Time | 12-20 days |
| Size | 5 7/8 " x 5 7/8 " x 2 7/8 " |
| Imprint Information | |
| Imprint Color | White, Black, Red, Yellow, Blue |
| Imprint Location | Front,Back |
| Imprint Method | Silkscreen, Unimprinted;Heat Transfer |
| Imprint Size | 2" L x 2" W |
| Production Information | |
| Packaging | Poly Bag |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Price Detail | |
| Setup charge | $40 |
