Wheat Straw Red Wine Glass
Wheat Straw Red Wine Glass
Themes: Trade Show, Travel, Light, Camping, Company Picnic
| Quantity: | 200 | 500 | 1000 | 3000 | 5000 |
| Price(C): | $2.61 | $2.47 | $1.26 | $1.15 | $1.02 |
- Item# JGP-G013
- Availability: In Stock
The wheat straw red wine glass is an innovative and environmentally friendly glass made from agricultural waste (wheat straw) to reduce incineration pollution. Natural natural wood color, matte texture, paired with modern minimalist or bohemian style home decor. It retains the elegance of traditional red wine glasses while incorporating sustainable concepts, making it suitable for environmentalists, outdoor enthusiasts, and consumers who pursue a natural lifestyle.The price for quantities of 1000 pcs and above is based on sea transportation, and we also provide rush services.
| Product Detail | |
| Material | wheat,plastic |
| Production Time | 12-20 days |
| Size | 3 1/8 " x 3 1/8 " x 6 7/8 " |
| Imprint Information | |
| Imprint Color | White, Black, Red, Yellow, Blue |
| Imprint Location | Front,Back |
| Imprint Method | Silkscreen, Unimprinted;Heat Transfer |
| Imprint Size | 1" L x 1" W |
| Production Information | |
| Packaging | Poly Bag |
| Shipping Weight | 33 lbs |
| Price Detail | |
| Setup charge | $40 |
