Wheat Straw Bath Container Set
Wheat Straw Bath Container Set
Themes: Trade Show, Travel, Light, Camping, Company Picnic
| Quantity: | 200 | 500 | 1000 | 3000 | 5000 |
| Price(C): | $7.12 | $6.84 | $3.30 | $3.12 | $2.84 |
- Item# JGP-G009
- Availability: In Stock
The wheat straw bath container set is a bathroom product combination mainly made of natural wheat straw fiber, featuring biodegradability, antibacterial and mildew resistance, zero plastic, suitable for families or individuals who pursue sustainable living. Simple design, reasonable capacity, and easy filling. It is lighter in weight than solid wood, but stronger than ordinary plastic and less prone to cracking.Environmentally friendly and practical, it is very worth using to promote your brand.The price for quantities of 1000 pcs and above is based on sea transportation, and we also provide rush services.
| Product Detail | |
| Material | wheat,plastic |
| Production Time | 12-20 days |
| Size | 8 " x 2 7/8 " x 5 3/8 " |
| Imprint Information | |
| Imprint Color | White, Black, Red, Yellow, Blue |
| Imprint Location | Front,Back |
| Imprint Method | Silkscreen, Unimprinted;Heat Transfer |
| Imprint Size | 6" L x 1" W |
| Production Information | |
| Packaging | Poly Bag |
| Shipping Weight | 20 lbs |
| Price Detail | |
| Setup charge | $40 |
