Wheat Straw Grid Insulated Lunch Box
Wheat Straw Grid Insulated Lunch Box
Themes: Trade Show, Travel, Light, Camping, Company Picnic
| Quantity: | 200 | 500 | 1000 | 3000 | 5000 |
| Price(C): | $3.83 | $3.66 | $1.86 | $1.74 | $1.56 |
- Item# JGP-G002
- Availability: In Stock
Made by mixing wheat straw fiber and food grade plastic. Smooth surface and less prone to oil stains, this is an environmentally friendly tableware. Using straw plastic lunch boxes to reduce plastic usage and promote sustainable development is suitable for environmentally conscious consumers. Divided into 3 compartments, it can hold staple food, dishes, and side dishes at the same time, avoiding cross flavors, and cannot be heated in the microwave.The price for quantities of 1000 pcs and above is based on sea transportation, and we also provide rush services.
| Product Detail | |
| Material | wheat,plastic |
| Production Time | 12-20 days |
| Size | 9 3/8 " x 6 " x 2 1/8 " |
| Imprint Information | |
| Imprint Color | White, Black, Red, Yellow, Blue |
| Imprint Location | Front,Back |
| Imprint Method | Silkscreen, Unimprinted;Heat Transfer |
| Imprint Size | 4" L x 1" W |
| Production Information | |
| Packaging | Poly Bag |
| Shipping Weight | 40 lbs |
| Price Detail | |
| Setup charge | $40 |
