Wheat Straw Tissue Multifunctional Storage Box
Wheat Straw Tissue Multifunctional Storage Box
Themes: Trade Show, Travel, Light, Sustainable, Employee Recognition
| Quantity: | 200 | 500 | 1000 | 3000 | 5000 |
| Price(C): | $4.93 | $4.65 | $4.38 | $4.10 | $3.83 |
- Item# JGP-G016
- Availability: In Stock
The main material is wheat straw fiber (recycled agricultural waste), which is formed after high-temperature pressing. It is non-toxic, biodegradable, and has a delicate touch with a slightly frosted texture. It is a creative home product that combines environmentally friendly materials with practical functions, used for organizing desktops, storing items such as pens/pencils, smartphones, remote controls, cosmetics, brushes, lipstick, stationery, or other small items, and placing tissue paper, while balancing aesthetics and sustainability. These tissue boxes are perfect for use in living rooms, offices, bedrooms, dressing tables, and other places, adding decorative elements to your space. Smooth edges ensure comfortable use.All prices are based on sea freight.
| Product Detail | |
| Material | wheat,plastic |
| Production Time | 12-20 days |
| Size | 10 1/2 " x 4 3/4 " x 4 1/2 " |
| Imprint Information | |
| Imprint Color | White, Black, Red, Yellow, Blue |
| Imprint Location | Front,Back |
| Imprint Method | Silkscreen, Unimprinted;Heat Transfer |
| Imprint Size | 4" L x 2" W |
| Production Information | |
| Packaging | Poly Bag |
| Shipping Weight | 35 lbs |
| Price Detail | |
| Setup charge | $40 |
